iPhone tasarımcısı yapay zeka donanımı üzerinde çalışmak üzere Apple’dan ayrılıyor

Tan’ın orada, en son derin öğrenme teknolojisini kullanan cihazlar oluşturmak amacıyla OpenAI’den Sam Altman tarafından desteklenen yeni bir yapay zeka donanım projesi üzerinde çalışacağı bildiriliyor.

Tan, iPhone, Watch ve AirPods dahil olmak üzere Apple’ın ana ürünlerinin tasarımından sorumluydu, bu nedenle ayrılması büyük bir boşluk bırakacak. LoveFrom’un bir parçası olarak Tan, yeni yapay zeka projesinin donanım tasarım lideri olarak görev yapacak ve Altman, altında çalışan yazılımı sağlayacak. Tüm ürünlerin, ev cihazlarına odaklanan erken konsept aşamalarında olduğu söyleniyor. Taraflardan hiçbiri (OpenAI, LoveFrom veya Apple) haber hakkında yorum yapmadı.

iPhone tasarımcısı yapay zeka donanımı üzerinde çalışmak üzere Apple’dan ayrılıyor

Tan’ın muhtemelen Apple’dan ayrılacağı zaten biliniyordu ancak nereye gideceği henüz açıklanmamıştı. Bu yılın başlarında Jony Ive’nin halefi Evans Hankey, ürün tasarımı şefi pozisyonunda sadece birkaç yıl çalıştıktan sonra şirketten ayrıldı. Toplamda, Ive’ın eski ekibinin yaklaşık 14 üyesi 2019’dan bu yana Apple’dan ayrıldı ve geriye yalnızca az sayıda kişi kaldı. 20’den fazla eski Apple çalışanı LoveFrom kapsamında Ive’a katıldı.

Altman yakın zamanda OpenAI tarafından kovuldu (ve daha sonra yeniden işe alındı), bunun nedeni kısmen başka işler için fon toplamasıydı. Bloomberg’in önceki bir raporuna göre bunlardan biri, Softbank tarafından desteklenen yapay zeka donanımı oluşturmak için Ive ile yapılan ekip çalışmasıydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir