Gözyaşlarınız bırakın aksın … Ağlamanın sağlıklı olduğuna dair nedenler

İyi hissetmek için ne sıklıkla ağlamanız gerekir?

Bazı insanlar sakinleşmek için haftada bir kez ağlamaya ihtiyaç duyar, bazıları ise her ay ağlamaya ihtiyaç duyar. Bazıları ise birkaç yılda bir çok ağlar ve kendilerini harika hissederler. Bazı psikologlar haftada en az iki kez gözyaşı dökmeniz gerektiğine inanıyor. Peki neden böyle düşünüyorlar?

Ağlamaya değer olmasının bazı zorlayıcı nedenleri

1. Ağlamak duygusal dengenin yeniden sağlanmasına yardımcı olur

Ağlama dürtüsü yoğun sevinçten, korkudan, kaygıdan ya da aşırı efordan kaynaklanır. Her durumda kişi duygusal dengesinin dışına atılır. Ancak duyguların taşması sayesinde birkaç dakika sonra iyileşebilirsiniz.

2. Gözyaşları vücudu hormonlarla doyurur

Bir kişi ağladığında vücudu endorfin ve oksitosin üretir. Psikolojik durumunuzu anında iyileştirirler. Stresli bir durumdan kurtulmak, kaygıdan kurtulmak ve ahlaki dengeyi sağlamak kolaylaşır.

3. Ağladığınızda vücudunuzdan kötü olan her şey çıkar

Gözyaşlarıyla birlikte toksinler insan vücudunu terk eder. Dolayısıyla ağlama sayesinde sadece stresten kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda vücudunuzu da arındırabilirsiniz.

4. Gözyaşlarını kullanarak sevdiklerinizin dikkatini soruna çekebilirsiniz

Başkaları sorunlarınızı fark etmezlerse ağlayarak onlara SOS sinyali verebilirsiniz. Yakınınızdaki insanlar sizi sakinleştirmeye ve ne olduğunu sormaya başlayacaklardır. Bu, ilişkide ortaya çıkan sorunları tartışmak için ideal bir fırsattır.

5. Ağlamak sizi uykusuzluktan kurtarır

Eğer kişi sürekli stres altındaysa ve uyuyamıyorsa o zaman sakinleştirici almaya kesinlikle gerek yoktur. Tek yapman gereken ağlamak. Sadece beş dakika gözyaşı dökmek stresinizi hafifletecek ve ruhunuzdan ağır bir yükü kaldıracaktır. Ağladıktan sonra ne kadar çabuk uykuya dalacağınıza şaşıracaksınız.

6. Gözyaşlarının yardımıyla hayatınızı değiştirme zamanının geldiğini anlayabilirsiniz

Haftada birkaç kez değil de neredeyse her gün ağlamak istiyorsanız bu kötü bir işarettir. Böylece vücut sürekli olarak stres altında yaşadığınızı ve bu durumun değişmesi gerektiğinin sinyalini verir. Ağlama, ruhun bu tür bir dış baskıya dayanamaması ve çıldırmamak için kişiyi bağımsız olarak “rahatlatmaya” zorlanması nedeniyle ortaya çıkar. Dolayısıyla sürekli gözyaşı dökmek istiyorsanız bu, hayatın ters gittiğinin bir işaretidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir