CİMER’den ‘felsefik’ yanıt: Felsefe mezunu ‘Türk İslam’ uzmanı olamaz

Üniversitelerde ‘kişiye özel’ ilan iddialarına bir yenisi de Kastamonu Üniversitesi’nden eklendi. Kastamonu Üniversitesi, 30 Aralık 2023’te İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Türk İslam Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalı’na araştırma görevlisi almak için ilan yayınladı. İlanda “Felsefe Bölümü, İlahiyat Fakültesi veya İslami İlimler Fakültesi lisans mezunu olup; Türk İslam Düşüncesi Tarihi, İslam Felsefesi veya İslam ve Türk Felsefesi Anabilim Dallarının birinde tezli yüksek lisans yapıyor olmak” şartı arandı.

Bu şartlar ilk bakışta liyakat arandığı izlenimi oluştursa da felsefe bölümlerinde yüksek lisans yapan öğrencilerin tepkisine neden oldu. Aranan yüksek lisans programlarının felsefe bölümlerinde olmadığına, bu programların sadece bazı ilahiyat fakülteleri bünyesinde bulunduğuna dikkat çeken öğrenciler, “Felsefe bölümüne felsefecilerin başvurması engelleniyor” diyerek konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) taşıdı.

Hukuksuzluğun son bulmasını isteyen öğrencilere CİMER’den gelen cevapta ise felsefe anabilim dalında lisansüstü öğrenim görenlerin felsefe bölümünün alt branşlarından olan Türk İslam Düşüncesi Tarihi anabilim dalında istihdam edilmeye ‘yetkin’ olmadıkları belirtildi.

CİMER’den gelen yanıt şöyle:

“… Türk İslam Düşüncesi Tarihi Anabilim Dalının da ayrı bir uzmanlık gerektirmesi ve bu anabilim dalında istihdam edilecek araştırma görevlisinin gerek eğitim gördüğü gerekse görev yapacağı alanda faydalı ve verimli olması önem arz etmektedir.”

‘KİŞİYE ÖZEL İLAN MI?’

Ancak üniversitenin ilanının hukuksuz olduğunu, CİMER’in de bu hukuksuzluğa destek verdiğini belirten öğrenciler, gelen yanıta tepki gösterdi. Kadroya alınması düşünülen kişinin henüz yüksek lisans aşamasında olduğuna ve hali hazırda zaten herhangi bir uzmanlığının bulunmadığına dikkat çeken öğrenciler, bu yanıtla felsefe bölümü öğrencilerinin ‘yetersiz’ bulunduğunu dile getirdi.

Öğrenciler, açılan ilanda ‘kişiye özel’ bir durum olabileceğine de dikkat çekerek, “Bu ilan İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin İslam ve Türk Felsefesi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan bir aday düşünülerek mi hazırlandı” sorusunu gündeme getirdi.

‘FELSEFE BÖLÜMÜ İLHİYATLAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’

Gazete Duvar’a konuşan öğrenciler, Kastamonu Üniversitesi yönetimi ve YÖK’e sorular da yöneltti:

“İlan edilen kadroya alınacak araştırma görevlisi henüz yüksek lisans yapıyor olacağından herhangi bir özel alanda uzmanlığı bulunmuyor. Dolayısıyla, felsefe bölümlerinde lisansüstü öğrenim gören adaylar da ilahiyat fakültelerinde öğrenim görenler gibi bu alanda kendilerini geliştirebilir. Ama ilandan görüldüğü ve CİMER’den yapılan açıklamayla da pekiştirildiği gibi, felsefe bölümlerinde lisansüstü öğrenim görenlerin başvuru hakkı dahi ellerinden alınmaktadır.

Bu açıklamayla birlikte Kastamonu Üniversitesi, felsefe bölümlerini ilahiyatlaştırma çabasını meşrulaştırmaya çalışıyor. Bunu yaparken de felsefe bölümlerinin lisansüstü programlarının felsefe bölümlerinde istihdam edilecek araştırma görevlisi kadrosu için yeterli olmadığı belirtiliyor.

Bu ilana göre, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalına alınacak araştırma görevlisi kadrosuna sadece ilahiyatçılar başvurabiliyor. Türk İslam Düşüncesi Anabilim dalı için yetersiz olduğu düşünülen felsefeciler, Felsefe Tarihi Anabilim Dalı için de yetkin görülmüyor.

‘HANGİ GEREKÇEYLE ENGELLİYORSUNUZ?’

Tüm bunlar eşliğinde, Yüksek Öğretim Kurumu Başkanlığı’nın, Kastamonu Üniversitesi’nin ve ilana konu olan Felsefe Bölümü’nün şu soruları yanıtlamasını bekliyoruz:

– Kastamonu Üniversitesi, felsefe bölümlerinin lisansüstü programlarında öğrenim gören öğrencilerin ‘uzman olmadığı’, ‘verimli olamayacaklarını’ söylemeye yetkili midir?

– Felsefe bölümlerinde yüksek lisans yapanlara felsefe bölümü bünyesinde açılan bir ilana başvuru yolunun kapatılması hukuken savunulabilir mi?

– Felsefe Tarihi Anabilim Dalı’na alınacak araştırma görevlisi kadrosuna felsefecilerin başvurabilmesi hangi meşru gerekçeyle engellenmektedir?

– İlandaki başvuru şartı, İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin İslam ve Türk Felsefesi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapan bir aday düşünülerek mi hazırlandı?

NE OLMUŞTU?

Kastamonu Üniversitesi, 30 Aralık 2023 tarihinde açtığı ilanda Felsefe Bölümü’ne alınacak araştırma görevlisinin “Felsefe Bölümü, İlahiyat Fakültesi veya İslami İlimler Fakültesi lisans mezunu olup; Türk İslam Düşüncesi Tarihi, İslam Felsefesi veya İslam ve Türk Felsefesi Anabilim Dallarının birinde tezli yüksek lisans yapıyor olmak” şartı istenmişti.

Fakat felsefe bölümlerinde Türk ve İslam Felsefesi adını taşıyan yüksek lisans programı bulunmadığı için felsefe öğrencileri, felsefe bölümünde açılan kadroya başvuramıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir